تبلیغات
dd14 - ترفند=05
زگهواره تا همین الان دانش بجوی

ترفند=05

نویسنده :
تاریخ:22 خرداد 91-13:29

چگونه بد سکتوری را درست کنیم؟
 
 همچنان که از عمر هارد می گذرد، احتمال اشکال پیدا کردن آن بیشتر می شود، پس همیشه به فکر تهیه یک نسخه پشتیبان (Back up) از اطلاعات مهم خود باشید تا در صورت بروز مشکل، آنها را بازیابی کنید و سپس با خیال آسوده به فکر تعمیر هارد دیسک یا تعویض خود باشید.


ضمن اینکه سیستم عامل ویندوز، نرم افزارهای کمکی برای هارد دیسک به همراه دارد که هارد کامپیوتر شما را اسکن می کند و در صورت بروز اشکال، نسبت به رفع آن اقدام می کند.

اسکن دیسک
 

روی My Computer دابل کلیک کنید. حال درایوی را که می خواهید عیب یابی کنید،برگزیده و سپس Properties را از منوی Fileانتخاب کنید (یا با کلیک راست بر روی درایو انتخاب شده، فرمان Properties را از منوی باز شده انتخاب کنید). سپس در پنجره احضار شده، تب Tools را انتخاب کنید و سپس دکمه Check Now را از قسمت Error Checking کلیک کنید. در این مرحله، پنجره ای گشوده می شود که در آن برای مطلع شدن از وجود بدسکتور بر روی پارتیشن (درایو ) مورد نظر و رفع اشکالات مربوط به این موضوع (در صورت وجود بدسکتور)، می بایست گزینه Scan for and attempt recovery of bad sectors را تیک بزنید. در انتها نیز بر روی دکمه Restart کلیک کنید. اکنون سلامت هارد دیسک شما چک می شود. توجه داشته باشید که در صورت وجود بدسکتور (به هر تعداد ) در پارتیشن مورد بررسی، سیستم به شما اطلاعات لازم را داده و سپس این سکتورها توسط برنامه علامت زده می شوند تا از این پس فایل و داده ای بر روی این قسمت ها ذخیره نشوند. بنابراین در واقع، امکان حذف بدسکتور توسط سیستم عامل وجود ندارد، زیرا بدسکتور یک نقص فیزیکی در هارد دیسک است. اما با اعمال روش هایی نظیر آنچه عرض شد و همچنین با فرمت کردن کامل هارد دیسک، می توان بدسکتورها را به طوری از گردونه خارج ساخت که دیگر در محاسبات و ذخیره داده ها، لحاظ نگردند و کلاً نادیده گرفته شوند. همچنین به عنوان یک نکته تکمیلی، لازم به ذکر است، وقتی فایلی را بر روی هارد دیسک خود ذخیره می کنید، ویندوز سعی می کند این فایل را در اولین محل خالی بر روی هارد که پیدا می کند، ذخیره کند. ضمن اینکه وقتی یک فایل را از روی هارد خود پاک می کنید، یا اصطلاحاً آن را Delete می کنید، یک جای خالی در بین فایل های دیگر باقی می ماند. حال فرض کنید یک برنامه حجیم را بخواهید نصب کنید. در این حالت ابتدا فضاهای خالی را که در نتیجه پاک شدن فایل های دیگر بوجود آمده است، پر می شوند. بنابراین برنامه ای که نصب کرده اید، در چندین قسمت متفاوت از هارد دیسک ذخیره شده است. اکنون خود حدس بزنید که سیستم شما برای اجرای برنامه، چه مکافاتی باید تحمل کند، این وضعیت می تواند در مواقعی تا درصد بسیار قابل توجهی، سیستم شما را کند نماید که همین موضوع نیز علاوه بر کندی عملکرد سیستم، سبب افزایش کارکرد هارد دیسک شده و می تواند مستقیماً بر فرسودگی و ایجاد اشکالات فیزیکی در دراز مدت موثر باشد. از این جهت همواره توصیه می شود که هارد دیسک خود را ماهی یک بار حتماً اسکن دیسک و سپس تفریق زدایی نمایید تا مشکلات شما در رابطه با این سخت افزار مهم و حیاتی در سیستم، به حداقل برسد.

 

تفریق زدایی
 

ویندوز برای حل این مشکل، یک نرم افزار به نام Disk defragmenter دارد که در هر ویندوزی قابل دسترسی است. مایکروسافت توصیه کرده است که هر چند وقت یکبار از این برنامه برای مرتب کردن هارد دیسک خود استفاده کنید، ولی این عمل بار زیادی را به هارد دیسک وارد می کند و برای طول عمر بیشتر هارد دیسک بهتر است در این کار زیاده روی نکنید (در یک کلام عدم استفاده از آن به نفع سیستم شما نیست و ضمناً استفاده مکرر از آن نیز برای سیستم مضر است و همانطور که عرض شد، برای یک سیستم متعارف، ماهی یکبار کافی است). ضمناً اگر ویندوز را تازه نصب کرده اید و از اشخاصی نیستید که مرتباً برنامه های مختلف را عزل و نصب می کنند، تا دو ماه اول یا حتی بیشتر، احتیاج به این عمل حداقل برای پارتیشنی که ویندوز در آن نصب شده است، ندارید.
 برای دسترسی به این ابزار، درهمان تب Tools، در قسمت Defragmentation، گزینه Defragment Now را انتخاب و سپس در پنجره احضار شده، پارتیشن یا پارتیش های مورد نظر خود را برگزینید.

آیا نرم افزار دیگری هم وجود دارد؟ 

البته برنامه های دیگری وجود دارند ک سریعتر این کار را انجام می دهند، ولی معمولاً مجانی نیستند (یعنی جزء ضمائم ویندوز نیستید) و باید آنها را خریداری کنید. یکی از این برنامه ها، Norton Speed Disk است که قسمتی از برنامه Norton System Work است. یک برنامه دیگر، نرم افزار Disk Keeper است که توسط کمپانی Executer software عرضه شده است. هر دوی این برنامه ها، سریعتر از برنامه استاندارد ویندوز عمل می کنند که Disk Keeper البته سریعترین است.

http://mf2005.persianblog.ir/post/1631