زگهواره تا همین الان دانش بجوی

بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

نویسنده :
تاریخ:9 آبان 93-17:04

-----------------
-------------
آیا شما نیز برای طرح یا پروژه خود ‌یا برای یک موضوع خاص نیازمند رسم نمودار هستید؟ شاید از چگونگی رسم نمودار با ‌ابزارهای قدرتمندی همچون Excel اطلاعی ندارید و وقت برای یادگیری هم موجود نیست! اما نگران نباشید، با Chart Creator هیچ نیازی به یادگیری Excel ندارید.

به گزارش «تابناک»، بی‌گمان نرم‌افزارهای صفحه‌گسترده همچون Excel ‌‌بهترین ابزار‌ها برای رسم نمودارهای حرفه‌ای هستند. اگر به درستی از امکانات موجود در این ابزار‌ها استفاده شو‌د، می‌توانند منجر به خروجی‌های تحسین‌برانگیر شوند. 

اما مسأله اینجاست که بسیاری از کاربران، به ویژه در قشر دانشجویان، در حالی‌ که برای پروژه‌ها و طرح‌های خود نیازمند رسم نمودار هستند، ‌چندان آشنایی با ابزارهایی همچون Excel ندارند. خبر خوش برای این دسته از کاربران این است که اکنون برای رسم نمودار‌ها، نیاز به فراگیری Excel یا هیچ ابزار مشابه دیگری را ندارید. کافی است به ابزار تحت وب Chart Creator مراجعه کنید.

بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

پیش از آغاز به کار با این ابزار یک نکته البته قابل‌ ذکر است: استفاده از این ابزار با IP ایران مقدور نیست و طراحان آن دسترسی به این ابزار را برای ایران محدود کرده‌اند. در نتیجه برای استفاده از این ابزار نیاز به استفاده از پراکسی یا VPN است.

حال شاید از خود می‌پرسید ‌پس دلیل معرفی این ابزار چیست؟ چندین ابزار آنلاین برای رسم نمودار در سطح نت وجود دارد همچون Online Chart Tool – اینجا – و Chart Go – اینجا. اما دلیل ما برای معرفی این ابزار دو چیز است: نخست سادگی بیش از حد آن و در عین‌ حال قدرت، دوم هوشمندی این ابزار.

بگذارید کار با این ابزار تحت وب را با هم بررسی کنیم. برای استفاده از این ابزار باید به آدرس اصلی آن در اینجا  بروید. بعد از ورود به این صفحه، در واسط کاربری اصلی یک نمودار از پیش رسم شده ‌می‌‌بینید. در سمت چپ این نمودار قسمتی برای وارد کردن داده‌ها وجود دارد.

بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

در این پنل، در جعبه متنی بالایی عنوان شاخص مورد نظر برای رسم نمودار را وارد کنید که در مثال پیش‌فرض Number Of Branches یا تعداد شعبات است. سپس در زیر آن یک به یک آیتم‌های مد نظر با داده‌های متناظر را در جلو‌ آن‌ها وارد کنید. پس از آن بر ‌دکمه Draw کلیک کنید تا نمودار شما به‌روز شود.

بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

اما این نمودار دایره‌ای است. اگر‌ نمودار میله‌ای یا Pie بود، چطور؟ در این صورت بر ‌دکمه Editor کلیک نمایید. این کار صفحه جدید باز می‌کند که شامل سه تب است. در تب Start چهار نمودار ‌به عنوان پیشنهاد قرار دارد و چنانچه به تب Charts بروید با 9 نمودار متفاوت روبه‌رو می‌شوید. انتخاب هر کدام از این نمودارها شاخه‌های متفاوت آن را نیز نمایش می‌دهد.

بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

در آخرین تب یعنی Customize می‌توانید، قلم نوشته‌های نمودار و رنگ پس زمینه برای نمودار را نیز تعیین کنید. بعد از اعمال همه تغییرات ‌روی نمودار می‌توانید بر ‌دکمه OK کلیک کرده ‌و ‌نمودار را چاپکنید. همچنین می‌توانید با ابزار Snipping ویندوز – آن را در Start جستجو کنید – از روی این نمودار عکس بگیرید و بعداً مورد استفاده قرار دهید.

اما ما از هوشمندی این ابزار نیز سخن گفتیم. برای درک این نکته یک‌ بار دیگر بر ‌دکمه Editor کلیک ‌کرده و این بار از میان نمودارها Map را برگزینید.


بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

نمودار خود را رسم کنید. می‌بینید که نقشه جهان با تمام کشورهایی که جزو آیتم‌های نمودار شما هستند به همراه تغییرات شاخص در آن‌ها که از کم به زیاد ـ قرمز به سبز ـ رسم می‌شود.

بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

حال کشور ایران را نیز به آیتم‌های خود در نمودار به همراه داده متناظر اضافه کنید، مثلاً برای ایران عدد ۵۵۵ را انتخاب ‌و دوباره نمودار را رسم کنید. ‌می‌‌بینید که ابزار به شکل هوشمند کشور ایران را ‌روی نقشه شناسایی کرده و رنگ آن را با توجه به دامنه تغییر شاخص مشخص می‌کند. حتی اگر ایران را با قلم فارسی وارد کرده باشید.

بدون هیچ نرم‌افزاری مثل Excel، نمودارهای حرفه‌ای خلق کنید!

این ابزار البته یک ابزار کاملاً حرفه‌ای نیست و قطعاً در برابر قدرت ابزارهایی همچون Excel حرفی برای گفتن ندارد؛ اما بی‌گمان برای بسیاری از کاربران که شاید گاهی سر و کارشان با رسم نمودار باشد، یک ابزار سودمند و بسیار ساده است. تنها محدودیت بزرگ آن‌‌ همان عدم دسترسی از ایران به شکل مستقیم بدان است.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات