زگهواره تا همین الان دانش بجوی

گل صداقت

نویسنده :
تاریخ:30 تیر 91-06:39

گل صداقت....

نویسنده :محمد طلایی
تاریخ:جمعه 30 تیر 1391-04:54 ق.ظ

دویست و پنجاه سال پیش از میلاد در چین باستان شاهزاده ای تصمیم به ازدواج گرفت. او با مرد خردمندی مشورت كرد و تصمیم گرفت كه تمام دختران جوان منطقه را دعوت كند تا از میان آنان دختری سزاوار را برگزیند. وقتی كه خدمتكار پیر قصر ماجرا را شنید بشدت غمگین شد زیرا او می دانست كه دخترش مخفیانه عاشق شاهزاده است.
او این خبر را به دخترش داد. دخترش گفت كه او هم به آن مهمانی خواهد رفت. مادر گفت: تو بختی نداری، نه ثروتمندی و نه خیلی زیبا. دختر جواب داد: می دانم هرگز مرا انتخاب نمی كند اما فرصتی است كه دست كم برای یك بار هم كه شده او را از نزدیك ببینم. روز موعود فرارسید و شاهزاده به دختران گفت: به هریك از شما دانه ای می دهم، كسی كه بتواند در عرض شش ماه زیبا ترین گل را برای من بیاورد ملكه آینده چین می شود. آن دختر هم دانه را گرفت و در گلدانی كاشت. سه ماه گذشت و هیچ گلی سبز نشد. دختر با باغبانان بسیاری صحبت كرد و آنان راه گلكاری را به او آموختند. اما بی نتیجه بود و گلی نرویید. روز موعود فرا رسید دختر با گلدان خالیش منتظر ماند و دیگر دختران هر كدام با گل زیبایی به رنگ ها و شكل های مختلف در گلدانهای خود حاضر شدند. شاهزاده هر كدام از گلدانها را با دقت بررسی كرد و در پایان اعلام كرد كه دختر خدمتكار، همسر آینده او خواهد بود. همه اعتراض كردند كه شاهزاده كسی را انتخاب كرده كه در گلدانش هیچ گلی سبز نشده است. شاهزاده گفت: این دختر تنها كسی است كه گلی را به ثمر رسانده كه او را سزاوار همسری امپراطور می كند؛
گل صداقت ............
زیرا چیزی كه به شماها داده بودم دانه نبود بلكه سنگریزه بود. آیا امكان دارد گلی از سنگریزه بروید؟؟؟!!!! 

http://mt7352.mihanblog.com
بازكردن نرم افزار قدیمی با ویندوز7

نویسنده :
تاریخ:22 تیر 91-06:45

برنامه های قدیمی تر با  ویندوز سازگار نبوده و اجرا نمی شود.

قبل از ارتقا به ویندوز 7، بهتر است بررسی کنید که ویندوز 7 باکدام یک از برنامه های ضروری یا دلخواه شما سازگار است.  برنامه مشاور ارتقا به ویندوز 7 (Windows 7 Upgrade Advisor) رایج ترین برنامه های رایانه ای را چک کرده و از سازگاری آنها با ویندوز 7 شما را مطلع خواهد ساخت. با این حال ، همانطور که در مقاله پیشین خود با عنوان : نحوه استفاده از مشاور ارتقا به ویندوز 7 برای بررسی سازگاری با کامپیوتر ذکر کرده ام، ممکن است مجبور شوید به شکل دستی و در «مرکز سازگاری ویندوز 7»  (Windows 7 Compatibility Center) سازگاری یا عدم سازگاری ویندوز 7 را با بسیاری از برنامه های موردنیاز دیگر بررسی کنید. حال، اگر ابتدا ویندوز را به 7 ارتقا داده اید و سپس معلوم شده که یکی از برنامه های بسیار عزیز شما با این ویندوز سازگار نیست ، راهی برای حل مشکل وجود دارد: «حالت سازگاری  ویژه ویندوز 7 »(Windows 7 Compatibility Mode).

برای نصب یک برنامه در حالت سازگاری، روی فایل اجرایی exe آن برنامه راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. در پنجره Properties  به زبانه Compatibility  رفته گزینه Run this program in compatibility mode for را تیک زده و از منوی کرکره ای زیر آن آخرین نسخه از ویندوز که مطمئن هستید  برنامه شما روی آن اجرا می شود را انتخاب کنید.

%معرفی 5 مشکل بسیار متداول در ویندوز 7 و چگونگی رفع آنها

ممکن است نیاز به تکرار مرحله فوق با فایل اجرایی برنامه زمانی که نصبش به اتمام رسید داشته باشید. به این شکل که روی آیکون برنامه راست کلیک کرده،  Properties  را انتخاب کنید، به زبانه Compatibility رفته، گزینه Run this program in compatibility mode for را تیک زده و گزینه سیستم عامل ویندوز مربوطه  را انتخاب کنید.

علاوه بر این، شما می توانید تنظیمات (به تصویر زیر دقت کنید) را برای برنامه مربوطه تغییر دهید و باید بسته به اینکه مشکل خاص شما چه باشد باید با آزمون و خطا سعی کنید برنامه را اجرا کنید.

%معرفی 5 مشکل بسیار متداول در ویندوز 7 و چگونگی رفع آنهادنبالک ها: بازكردن نرم افزار قدیمی با ویندوز7 

با ۱۵ دستور شیرین و جالب ویندوز آشنا شوید

نویسنده :
تاریخ:19 تیر 91-07:04

با ۱۵ دستور شیرین و جالب ویندوز آشنا شوید


هرچند هر روز رابط کاربری گرافیکی ویندوز بهبود می یابد و اجرای برنامه و دستورات مختلف را آسان تر می کند اما هنوز بسیاری از کاربران حرفه ای و خوره های کامپیوتر ترجیح می دهند از Run و یا CMD برای اجرای سریع برخی از برنامه ها استفاده نمایند. بدون شک استفاده از دستورات متنی به نسبت استفاده از ماوس نیازمند هوش و ذکاوت بیشتری است اما برای این کار نیازی نیست برنامه نویس و یا کاربر فوق حرفه ای باشید. تنها کافی است با زومیت همراه باشید تا با بهترین دستورات متنی ویندوز آشنا شوید تا امور روزمره خود را سریعتر از پیش انجام دهید.

به گزارش ایران ویج ، در ویندوز ۷ و ویندوز ۸ بصورت پیش فرض خبری از Run نیست اما برای دسترسی سریع به آن می توانید از کلیدهای ترکیبی Winkey+R استفاده کنید (از روی کی برد کلیدی که لوگوی ویندوز برروی آن است را نگه داشته و R را فشار دهید.) حال می توانید دستوراتی که در ادامه آمده را در همین جعبه Run وارد کنید.
شما می توانید برای دسترسی سریعتر به برنامه های مختلف از نام فایل اجرایی آنها استفاده کنید مثلا برای اجرای ماشین حساب در Run تایپ کنید Calc و یا برای دسترسی به نوت پد عبارت Notepad و برای ویرایش گر رجیستری، Regedit را وارد نمایید. اما ما در ادامه مقاله قصد داریم دستورات کاربردی و جذاب تری را آموزش دهیم.
▪ دسترسی سریع به پوشه حاوی فایل های موقت
اگر تا به حال به پوشه حاوی فایل های موقت خود سر نزده اید بدون شک با مراجعه و حذف فایل های درون آن چند گیگابایتی از فضای دیسک خود را آزاد کرده اید. برای دسترسی سریع به پوشه Temp عبارت زیر را در Run وارد نمایید:
%temp%
▪ دسترسی سریع به پوشه Program Files
معمولا اکثر نرم افزارهای نصب شده برروی ویندوز در فولدر Program Files در درایو سیستم عامل ذخیره می شوند. اگر دوستان یا اقوام مبتدی تان برای رفع مشکلات کامپیوتر از شما کمک می گیرند این دستور می تواند به شما کمک شایانی کند. برای دسترسی به این پوشه می توانید از دستور زیر استفاده کنید:
%programfiles%
▪ دسترسی سریع به پوشه پروفایل کاربر
همانند دو دستور قبل با دستور زیر به سرعت می توانید به پوشه حاوی اطلاعات کاربری که با آن لاگین کرده اید دسترسی داشته باشید. در این پوشه ، فولدرهای عکس، موزیک، ویدیو و دیگر اطلاعات شخصی شما وجود دارند.
%userprofile%
▪ دسترسی سریع به کنترل پنل
برای دسترسی سریع به کنترل پنل همواره می توانید عبارت Control را در CMD یا Run وارد کنید.
▪ دسترسی سریع به Disk Cleanup
به کمک ابزار داخلی Disk Cleanup ویندوز، می توانید از شر فایل های اضافی و موقت خلاص شده و فضای خالی دیسک سخت خود را آزاد کنید. برای دسترسی آسان به آن نیز از دستور زیر استفاده نمایید:
cleanmgr
▪ دسترسی سریع به بخش مدیریت کامپیوتر
در بخش Computer Management می توانید فولدرهای به اشتراک گذاشته شده را کنترل کنید و یا کاربران سیستم و دیسک سخت و غیره را مدیریت کنید. برای دسترسی سریع به این قسمت می توانید در ویندوز اکس پی برروی My Computer و یا در ویندوز ۷ بر روی Computer راست کلیک نموده و Manage را انتخاب کنید اما راه دیگر وارد نمودن دستور زیر در Run است:
compmgmt.msc
▪ دسترسی سریع به تنظیمات فایروال
تمایل دارید فایروال ویندوز را فعال یا غیرفعال کنید و یا یک دسترسی به یک پورت خاص را محدود کنید؟ از دستور زیر استفاده نمایید:
Firewall.cpl
▪ دسترسی سریع به پوشه های اشتراک گذاشته شده
برای دسترسی سریع به فولدرهای اشتراک گذاشته شده می توانید از دستور زیر استفاده نماید:
Fsmgmt.msc
▪ مرورصفحات وب در مرورگرهای مختلف
برای اجرای مرورگرهای مختلف می توانید نام آنها (iexplore, chrome, firefox, opera) را در Run وارد نمایید البته به شرطی که آنها را برروی سیستم خود نصب کرده باشید! اما کار به اینجا ختم نمی شود شما می توانید علاوه بر باز کردن مرورگرها با اضافه کردن نام وب سایت مورد نظر خود در جلوی اسم مرورگر، آن صفحه خاص را باز کنید. به عنوان مثال با وارد کردن دستور زیر در Run می توانید زومیت را در مرورگر اینترنت اکسپلور باز نمایید:
iexplore www.iranvij.ir
▪ مشاهده کلیه اطلاعات مربوط به سیستم
System Information ابزار داخلی ویندوز است که از طریق آن می توانید به مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید برای اجرای سریع این ابزار می توانید از دستور زیر استفاده نمایید:
msinfo۳۲
▪ اضافه و یا حذف سریع کاربر
User Account یکی از ابزارهای جالب ویندوز برای مدیریت کاربران بشکل حرفه ای است، از طریق این ابزار می توانید دسترسی کاربران مختلف را تعیین کنید و یا کاربر جدید اضافه و کم نمایید. برای دسترسی سریع به این ابزار از دستور زیر استفاده کنید:
Netplwiz
▪ اجرای کی برد مجازی
ویندوز دارای یک کی برد مجازی با نام Onscreen Keyboard است که برای ورود اطلاعات مهم مانند رمز حساب بانکی استفاده می شود. اگر ویروسی نبودن یا وجود Keyloggerها (برنامه های مخربی که حروف تایپ شده با کی برد را ذخیره نموده و برای افراد دیگر ارسال می کنند) در کامپیوتر خود مطمئن نیستید می توانید از این صفحه کلید استفاده نمایید. علاوه بر این اگر کی برد لپ تاپ یا کامپیوتر شما خراب شده می توانید صفحه کلید مجازی را اجرا کنید. برای فعال کردن آن نیز می توانید عبارت زیر را در Run یا CMD وارد کنید:
Osk
▪ خروج و یا خاموش کردن کامپیوتر
برای خاموش کردن کامپیوتر می توانید از دستور shutdown و برای لاگ آف کردن نیز از دستور logoff استفاده کنید. اگر از دستور Shutdown استفاده کردید و چند لحظه بعد از کرده خود پشیمان شدید می توانید با دستور زیر عملیات خاموش شدن سیستم را متوقف کنید:
Shutdown –a
▪ اجرای سریع مدیریت ابزارهای کاربردی
Utility Manager مجموعه ای از ابزارهای ویندوزی است که کار را برای کاربر آسان می کند در این قسمت شما می توانید به همان کی برد مجازی به همراه، ابزار بزرگنمایی تصویر و یا گوینده صوتی ویندوز دسترسی داشته باشید. برای دسترسی سریع به این بخش از دستور زیر استفاده نمایید:
Utilman
▪ دسترسی سریع به نرم افزار ویراستار
حتما با نوت پد ویندوز که با دستور notepad اجرا می شود آشنا هستید اما به ویرایشگر قوی تر داخلی ویندوز یعنی Wordpad نیاز دارید می توانید آن را با دستور زیر اجرا کنید:
Write

منبع: ایران ویج
فرمت فایل های صوتی

نویسنده :
تاریخ:19 تیر 91-06:38

اطلاعاتی در زمینه فرمت فایل های صوتی

WAV

فرمتWAV سال‌ها پیش به صورت مشترک از سوی مایکروسافت و IBM ارائه شد. این فرمت به عنوان فرمت پیش فرض صوتی در ویندوز ۹۵ مورد استفاده قرار گرفت و پس از گذشت چندین سال کم کم به عنوان یک استاندارد برای اصوات داخلی ویندوز (مثل همان صداهایی که در هنگام ورود و خروج از محیط ویندوز می‌شنوید) تبدیل شد.

فایل‌های WAV با پسوند wav. مشخص می‌شوند و تقریباً به ‌وسیله تمام برنامه‌های ویندوزی که امکان پخش صدا را دارند، قابل پخش هستند. بیشتر تلفن‌های همراه موجود در بازار نیز که می‌توانند فایل‌های موسیقی را پخش کنند، می‌توانند از این فرمت به عنوان زنگ‌های پیش فرض استفاده کنند.

از آنجا که این فرمت از هیچ یک از روش‌های فشرده‌سازی اطلاعات استفاده نمی‌کند، حجم فایل‌های آن بسیار بالاست و به همین دلیل برای پخش موسیقی روی تجهیزات تلفن همراه کاربردی ندارد.

WMA

Windows Media Audio یا WMA، فرمت جدیدی است که از سوی مایکروسافت ارائه شده و حجم آن تا نصف همتای MP3 خود می‌رسد.

این فرمت که در ابتدا تنها از سوی خود مایکروسافت و نرم‌افزار پخش موسیقی رسمی ویندوز یعنی Windows Media Player پشتیبانی می‌شد، امروزه از سوی بسیاری از سایت‌های موسیقی به عنوان فرمت اصلی آهنگ‌های قابل دانلود پذیرفته شده است.

کیفیت فایل‌های WMA تفاوت چندان زیادی با آهنگ MP3 ندارد و گفته می‌شود که در حجم‌های خیلی پایین (حجم‌های در حد کیلوبایت) حتی کیفیتی بالاتر از MP3 را ارائه می‌دهد.

یک فایل معمولی موسیقی با این فرمت تقریباً بین دو تا سه مگابایت حجم دارد.

بنابراین در صورتی که پخش کننده شما امکان پخش این فرمت را دارد، بهتر است تمام آهنگ‌های خود را با این فرمت ذخیره و استفاده کنید.

WMA از روش‌های فشرده‌سازی خاصی استفاده می‌کند که هیچ یک از اطلاعات صوتی را حذف نمی‌کند. این روش فشرده‌سازی به Lossless Compression شهرت دارد.

OGG

یک نوع فرمت فشرده‌سازی صوتی محسوب می‌شود که از سوی مجامع طرفدار منبع‌باز (Open Source) به عنوان فرمت رقیب MP3 ارائه شده است و از آنجا که یک فرمت منبع‌باز است، در تجهیزات مختلف کیفیت و حجم متفاوتی دارد. برخی از شرکت‌ها از این فرمت برای پخش فایل‌های صوتی خاص دستگاه استفاده می‌کنند و با تغییر در نرخ بیت صوتی آن‌ها، صداهای منحصر به دستگاه خود را تولید می‌کنند.

فرمت ogg. به اندازه‌ای متنوع است که حتی مشخص نیست که فایل مذکور یک فایل ویدیویی، صوتی، یا متنی است! این تنوع گیج‌کننده که از ذات منبع‌باز بودن فایل سرچشمه می‌گیرد، به واسطه کدک‌هایی (Codecs) همچونVorbis برای فایل‌های صوتی (که اغلب در پخش‌کننده‌های موسیقی استفاده می‌شود)، Theora برای فایل‌های تصویری (قابل استفاده در تلفن‌های همراه)، Speex برای فایل‌های سخنرانی و… از هم مجزا می‌شوند. فرمت‌های صوتی معمول OGG عموماً برای ذخیره کردن زنگ‌های تلفن همراه و فایل‌های صوتی کوتاه با میزان بیت بسیار پایین استفاده می‌شوند و معمولاً حجم آن‌ها در حد چند ده کیلوبایت است. تفاوت این فرمت با فرمت‌های دیگر این است که به صورت رایگان عرضه می‌شود، و مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اختیار هیچ نهاد یا شرکتی نیست.

 

نكته : فرمت ogg 56 نصف حجم فرمت Mp3 128 میباشد ولی دارای کیفیت یکسان است به دوستانیکه اینترنت کم سرعت دارند توصیه میگردد آهنگ با فرمت ogg 56 را دانلود کنند سپس از روش زیر به فرمت mp3 128 تبدیل نمایند.

1- آخرین ورژن jet audio را نصب کنید و از تب های بالای صفحه تب convert audio را انتخاب نمایید.

2- از بالای پنجره جدید Add files را انتخاب و آهنگ مورد نظر را open نمایید.

3- در پایین پنجره output format راروی MP3-MPEG Layer-3 تنظیم کرده و روی گزینه ی config کلیک نمایید.

4- در پنجره ی جدید constant Bitrate "CBR" را انتخاب و روی 128 kbs تنظیم نموده و روی ok كلیک کنید.

5- در پایین پنجره Transfer Tag if Target… را تیک نمایید و در بالای پنجره سمت راست روی start کلیک کنید هم اکنون آهنگ در حال تبدیل به فرمت مورد نظر در مقصد انتخابی شما میباشد.

Real Audio/Video

این فرمت که با پسوند‌های (ra .ram .rm.) شناخته می‌شود، یک فرمت اختصاصی است که به شما امکان می‌دهد موسیقی‌های موجود در اینترنت را به صورت پیوسته بشنوید. به این قبیل از موسیقی‌ها Streaming Audio می‌گویند. برای گوش دادن به این فایل‌های موسیقی به نرم‌افزار Real Audio احتیاج دارید که نسخه رایگان آن از سایت [لینکها فقط برای اعضا نشان داده می شود. ] قابل دریافت است.

 

فرمت Real Audio از سوی شرکت Real Networks ارائه و به صورت اختصاصی پشتیبانی می‌شود. بنابراین اگر موسیقی‌های Real را از اینترنت دریافت کرده‌اید و پخش‌کننده همراهتان، نرم‌افزار Real Audio یا نرم‌افزار پشتیبانی کننده آن را ندارد، باید قبل از انتقال فایل، به طور کلی فرمت آن رابا برنامه‌های مبدل Real به MP3 تغییر دهید. Real Audio نیز همانند MP3 از روش‌های فشرده‌سازی Loosy استفاده می‌کند که موجب حذف اطلاعات از روی فایل صوتی می‌شود.

http://iran-2012-news.blogfa.com/post/167
فشرده سازی

نویسنده :
تاریخ:13 تیر 91-11:16

Disk compression:

If your hard disk is still full, you might be tempted to consider compressing the disk. Compression work by removing redundant parts of the file and replacing them with smaller fillers or tokens that represent that data. This effectively packs the data into a smaller phy sical space. Compressing a hard disk can vastly increase your disk space. However, the every time you access or save the file computer must com press or decompress it. This processor in the sive task can slow even a speedy computer. I do not recommend compression. I advise you to consider purchasing another hard disk instead. You can keep the hard disk that you have, add another one and greatly increase your data capacity.

 

 

ترجمه :

اگر هنوز هارد دیسک شما پر است، ممکن است وسوسه شوید تا دیسک را فشرده سازید. برنامه های فشرده سازی به وسیله جابه جا کردن اجزای اضافی فایل و جایگزین کردن آنها با علامتها و filler های کوچکتر که آن داده ها را نمایش می دهند، کار می کنند.

این عمل، به طور مؤثر، داده ها را درون یک فضای فیزیکی کوچکتر بسته بندی می کند. فشرده سازی یک هارد دیسک، می تواند به مقدار زیادی فضای دیسک شما را افزایش می دهد. اما هر زمان شما بخواهید یک فایل را ذخیره کنید و یا به یک فایل دسترسی پیدا کنید، کامپیوتر باید آن را فشرده سازد و یا از حالت فشرده خارج کند.

این عمل پردازش متمرکز می تواند حتی یک کامپیوتر سریع را هم کُند نماید. من فشرده سازی را توصیه نمی کنم. من به شما توصیه می کنم به جای آن در فکر خریداری کردن یک هارد دیسک دیگر باشید. شما می توانید هارد دیسکی که دارید را نگه دارید و یکی دیگر به آن اضافه کنید و ظرفیت داده ها را به مقدار زیادی افزایش دهید
مش حسن و تكرار غفلت

نویسنده :
تاریخ:12 تیر 91-05:16

مش حسن وتكرار غفلت

 

سالها پیش كه به شهر م. سفركردم وبه خیابان سعدی گذر

 

می خواستم نارفیقی(تلفن همراه) به قیمت چهل هزار تومان

 

خریدنمایم فروشنده نمونه ای بی نظیر با دو برابر قیمت برای

 

خرید معرفی كرد امتحان كردم سالم بود به مسافرخانه آوردم

 

هنوز چند دقیقه ای نگذشته بود كه شارژ تمام كرد به تعمیرگاهی

 

در آن نزدیكی بردم گفت آی سی آن سوخته برای تعمیر باید

 

به تهران فرستاده شود والبته معلوم شد هیچ حافظه ای را

 

هم نمی پذیرد نامش كاهزار بودسه ساعت كه شارژ می كردی

 

سه دقیقه دوام نمی آورد جون می داد برای سازمان برق

 

**********

تا اینكه در پنجم تیر نود و یك در همان خیابان تیر غفلت به

 

جبین نازنین اصابت نمود وارد بانك نرم افزاری آرمان یا...شدم

 

می خواستم آموزش چند نرم افزار در بسته های مختلف

 

خریدنمایم فروشنده دفترچه دانشمند را جلویم گذاشت

 

آن را ورق زدم نوشته بود نصب نامحدود سپس سریالی و

 

بسته باز شده .... اكنون با

 

بیش از هشتصد كیلومتر فاصله

 

نصب و فعال سازی را آغاز نمودم  جواب آمد

 

فعال سازی بیش از حدّ مجاز است


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو